Montessori od narodzin dziecka

Pierwsze lata życia dziecka to przede wszystkim absorbowanie otoczenia, bezrefleksyjne wchłanianie go, ono staje się częścią jego tożsamości. Bardzo ważne jest środowisko pełne miłości, empatii, dobrych relacji, a do tego piękne, dobrze funkcjonujące i bezpieczne.

Całym światem dla dziecka jest jego rodzina. To, co jest najważniejsze to pełni miłości rodzice, pełni mądrości i otwartości na nowo narodzone dziecko. Te pierwsze minuty po przyjściu na świat dziecka są bardzo, bardzo ważne, bo jest to czas budowania bezpiecznej więzi między rodzicami a nową istotą.

 

Pełna miłości, ciepła, akceptacji, otwartości, spokoju i zaufania relacja pomiędzy rodzicami a dzieckiem to fundament dla prawidłowego rozwoju. Komunikacja oparta na szacunku ma niewyobrażalną wartość, bo od początku dziecko absorbuje z otoczenia to, co najlepsze w relacjach międzyludzkich. Już w pierwszych dniach niemowlę jest żywo zainteresowane ludzkim głosem, słucha mowy rodziców, z czasem gaworzy. Dziecięcy płacz jest komunikacją, każde co innego chce powiedzieć podczas płaczu i warto poświęcić czas na próbę zrozumienia tego, co ono chce przekazać.

 

Kiedy zamierzasz podnieść niemowlę zapytaj je najpierw o pozwolenie lub powiedz, że zamierzasz to zrobić. Jeśli istnieje taka możliwość, zapytaj czy jest gotowe na to, aby je podnieść, ubrać, nakarmić, wykąpać, nawet zanim jeszcze podniesiesz je do góry. Dzieci wiedzą, kiedy zadajemy im poważne pytania i dajemy wybór. Kiedy przebierasz lub kąpiesz niemowlę zamiast rozpraszać je zabawką, spojrzyj w jego oczy, powiedz mu, co w tym momencie robisz, zadawaj pytania, dawaj wybór – Susan Mayclin Stephenson

 

Niemowlę jest w stanie kontrolować wyłącznie mięśnie ust i gardła, które odpowiadają za jedzenie, potrzebują opieki i dbania o ich podstawowe potrzeby. Mielinacja rozwija ruch, a ruch przekłada się na tworzenie się nowych osłonek mielinowych, co oznacza, że poruszanie się naturalnie wspiera dziecięcy rozwój. Na początku, kiedy dziecko mogło jedynie obserwować np. mobile, z czasem zaczyna do nich sięgać, chwytać, wprowadzać w ruch. Zaczyna wpływać na świat, który jest najbliżej, bo tym właśnie jest wprawienie czegoś w ruch po raz pierwszy w życiu.

 

Dziecko pracuje dla samego siebie. Każda jego aktywność jest rozwijaniem się jako nowej istoty na naszym świecie. Często nie doceniamy ogromnego wysiłku, jakie dziecko musi włożyć, żeby nauczyć się siadać, raczkować, chodzić.

 

Minimalizm wspiera naturalny rozwój dziecka, zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, jasne i przytulne otoczenie, odpowiednia ilość zabawek i pomocy rozwojowych dostosowana do fazy wrażliwej, w jakiej znajduje się dziecko. W każdym pomieszczeniu, w którym przebywają członkowie rodziny powinna znajdować się mata, na której dziecko mogłoby naturalnie się rozwijać np. ruch czy zmysły. Najbardziej wartościowe, co można dać dziecku, to swoje zainteresowanie nim, ciekawość potrzeb oraz mądrość w ich zaspokajaniu.