Nebule – moc tworzenia

Nebule są w dziecku od samego początku. Jest to twórcza energia do uczenia się typowo ludzkich umiejętności, które są niezbędne w życiu, np. mowa, ruch.

 NEBULE – wł. mgła, mgławica. Dziecko ma w sobie „potencjalności”, twórczą energię.

 

Dziecko rodzi się z nebulami, potencjalnościami, które dają o sobie znać podczas faz wrażliwych i są podporą do nabywania konkretnych kompetencji. Dziecko podczas fazy wrażliwej i z tym „doposażeniem” znacznie łatwiej zdobywa konkretną umiejętność.

Weźmy na przykład nebulę mowy. Dziecko potrafi odróżnić mowę ludzką od dźwięków z otoczenia, absorbuje ją i z czasem zaczyna nią władać. Nebula mowy nie ogranicza się do konkretnego języka, nie posiada jego charakterystycznych cech, jest mocą tworzenia języka niezależnie od miejsca, w którym dziecko żyje. Wszystkie dzieci na świecie uczą się mowy w ten sam sposób. Dziecko nie dziedziczy języka, lecz zdolność do nauczenia się go. Robi to nieświadomie dzięki bezrefleksyjnemu absorbowaniu otoczenia.

W tym kontekście wprowadziliśmy pojęcie „nebuli”, a twórczą energię, która kieruje dziecko ku absorbowaniu z otoczenia, porównaliśmy do mgławic, z których drogą stopniowych procesów powstawały ciała niebieskie. Możemy sobie zatem wyobrazić przebudzenie nebuli – dokładnie tak samo, jak możemy sobie wyobrazić przebudzenie instynktów dziedzicznych – Maria Montessori

  • Horme – siła witalna, pęd do życia
  • Mneme – wyższa pamięć naturalna, pamięć fotograficzna
  • Engram – coś, czym nasiąkamy w domu rodzinnym i nie zdajemy sobie z tego sprawy