Poziom niebieski fonetyczny – lista wyrazów Montessori

Schemat pracy z materiałem językowym z poziomu niebieskiego jest taki sam, jak w poziomie różowym. Gdy dziecko czyta już wyrazy z pojedynczych kartek, stopniujemy trudność – dajemy listę wyrazów.

Stopniowanie trudności jest mocno zakotwiczone w metodzie Montessori. W uczeniu się czytania jest ono nie tylko w podziale na poziomy: zielony, niebieski i różowy, ale również w kolejności prezentacji materiałów. Najpierw jest to przedmiot i podpis, potem obrazek i wyraz, następnie mała książeczka, w której każde słowo znajduje się na oddzielnej stronie. Dalej lista kilku wyrazów na jednej planszy i tutaj się zatrzymamy.

Poziom różowy, niebieski i zielony różni się zawartością. W poziomie różowym są krótkie wyrazy fonetyczne, w niebieskim długie wyrazy fonetyczne, a w zielonym niefonetyczne z zastrzeżeniem, że na jednym materiale znajduje się jedna trudność, np. dwuznak „cz”.

Lista ma rozmiar 25 x 10 cm. Znajduje się na niej 8 wyrazów do przeczytania.

Tutaj prezentacja nie jest już potrzebna, prawdopodobnie dziecko samo będzie sięgać po ten materiał, ponieważ już go zna z poziomu różowego. Jeśli potrzebujesz przypomnienia to odsyłam Cię do poziomu różowego. 

  • Niebieska lista wyrazów znajduje się w zakładce Pliki w grupie na Facebooku: Rodzina Montessori. Można ją również zdobyć zapisując się na newsletter – dostaniesz link do opracowanych przeze mnie pomocy rozwojowych z języka i kultury.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera otrzymasz dostęp do opracowanych
przeze mnie pomocy rozwojowych z języka i kultury.

Grupa Facebookowa Nienietak