Poziom niebieski – mała książeczka

Do poziomu niebieskiego przechodzimy wtedy, kiedy dziecko umie czytać trzyliterowe wyrazy, jak również potrafi ułożyć krótkie wyrazy fonetyczne za pomocą alfabetu. To jest tak zwane stopniowanie trudności, które daje dziecku czas na zdobywanie nowych kompetencji w odpowiednim dla nich tempie.

Drugą ważną cechą materiału językowego jest izolacja trudności. Dziecko nie uczy się na raz wszystkich właściwości języka: dwuznaków, zmiękczeń czy ortografii. Najpierw czyta krótkie, trzyliterowe wyrazy fonetyczne, potem długie w poziomie niebieskim. Na końcu w poziomie zielonym przechodzimy do niefonetycznych wyrazów, i zgodnie z zasadą izolacji, jedna trudność na raz.

 

Na tym etapie dziecko już wie, jak pracować z niebieskim materiałem, ponieważ prezentacje były przeprowadzane w poziomie różowym. Jeśli potrzebuje Twojej pomocy – zostań. Może nie znać jakiegoś słowa i będzie potrzebować wyjaśnienia.

Prezentacja różowej książeczki znajduje się tutaj. 

 

  • Cel:

– doskonalenie umiejętności czytania

 

  • Kontrola błędu:

– rodzic

 

  • Mała niebieska książeczka znajduje się w zakładce Pliki w grupie na Facebooku: Rodzina Montessori. Można ją również zdobyć zapisując się na newsletter – dostaniesz link do opracowanych przeze mnie pomocy rozwojowych z języka i kultury.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera otrzymasz dostęp do opracowanych
przeze mnie pomocy rozwojowych z języka i kultury.

Grupa Facebookowa Nienietak